Nevşehir Haber

Günümüzde Dil ve Kültür

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
Günümüzde Dil ve Kültür
Daniş Çalışkan
Daniş Çalışkan( danisulusalreklamyazar50@gmail.com )
2.042
22 Temmuz 2020 - 10:22
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

İnsan mükemmel özelliklere sahip bir varlıktır, en önemli özelliklerinden birisi insanın düşünen bir varlık olması ve düşündüklerini dile getirmesidir. İnsanlar konuşarak düşündüklerini dile getirir ve iletişim kurar. İnsan için hayatın en temel üyesidir konuşmak, hepimiz içinde bulunduğumuz ailenin ve toplumun dilini öğreniriz ve bu şekilde sosyalleşiriz. Dil insan için dolayısıyla toplum için çok önemlidir.
Öğrendiğimiz her şeyi dil ile öğreniriz. Insanlar bilgi birikimini öğrendiklerini sonraki nesile dil ile aktarır. Bir kelimeyi söylediğimizde o kelimenin karşılığındaki varlık ve anlam beynimizde şekillenir.

Türk toplumu Orta Asya’dan almış olduğu kültürü Anadolu’da şekillendirmiştir. Kültürümüzü dinimizi örf ve geleneklerimizi bir sonraki nesle aktarmak dil ile doğrudan alakalıdır. Bir düşünceyi ya da duyguyu tam anlatmanın en önemli yolu dili çok iyi kullanmak ve dilin zenginliklerini bilmekle mümkündür. Bir milletin dili ne kadar zengin ve sağlamsa bir sonraki nesle o millet kendi kültürünü o kadar iyi aktarır.

Insan düşünürken dili ile düşünür. Davranışlarımızı düşüncelerimize göre şekillendririz, davranışlar da yaşam şeklimizi yani kültürümüzü oluşturur. O halde kültürü korumanın geliştirmenin ve sağlamlaştırmanın en önemli yolu dilden geçer. Dilini kaybeden toplumlar kültürlerini kaybetmeye, kültürünü kaybeden milletler ise yok olmaya mahkumdur.

Günümüzde ekonomik ve siyasi yönden güçlü olan milletler kendi dilleriyle de diğer milletleri istila etmekte ve kültürlerini bu yolla yayıp etki alanlarını genişletmektedir. Buna göre düşündüğümüzde dili korumanın en önemli yollarından biri ekonomik ve siyasi yönlerden güçlenip dili bilinçli kullanmaktır.

Kısacası ülkemizi, milletimizi, dinimizi, bayrağımızı seviyorsak dilimizi sevmeliyiz ve bilinçli konuşup yazmalıyız. Dilimizi korumak için de okumalıyız, çalışmalıyız, ve gelişen bir toplum olmalıyız. Vesselam…

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
REKLAM ALANI

(336x280px)

Anasayfa Sağ Bloka Esnek veya Sabit ölçülerde SINIRSIZ reklam alanını şablon olarak ekleyebilirsiniz. Şuan örnek olarak sadece 2 reklam kullanıldı.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.