''ÇOCUKLARIMIZIN MUTLULUĞU DAİM OLSUN''

       14 Haziran 2024 Cuma günü ilimiz genelinde okul öncesinde 7.680, ilkokulda 18.553, ortaokulda 17.306, ortaöğretim kademesinde 15.830 olmak üzere 59.369 öğrencimiz karnelerini alacaktır.

       Eğitim süreçlerinin başarıyla tamamlanmasında özveriyle gayret eden;  630 yönetici, 5.025 öğretmen ve 779 personel olmak üzere 6.434 eğitim çalışanımıza çocuklarımızın istikballerinin inşası yolunda emeklerini ve sevgilerini esirgemedikleri için teşekkür ederim.

       Yaz tatili uzun bir eğitim-öğretim sürecinin yorgunluğunu atabileceğimiz bir dinlenme ve toparlanma için fırsat günleridir. Yenilenmek, dinçleşmek ve motive olmak için önemli bir fırsattır. Çocuklarımız ikinci yarıyılın tamamlanmasıyla karnelerini alacak, öne çıkan yönlerini ve eksikliklerini görme fırsatını bulacaklar, çalışmalarını, çalışma alışkanlıklarını, plan ve programlarını yeniden gözden geçireceklerdir. Yaz tatili bu nedenle önemli bir fırsattır.

       Tatil, boş geçirilen bir zaman dilimi olarak değil; eğlenme ile dinlenmenin de içinde olduğu, planlama ve organize etme konusunda daha çok inisiyatif alabildiğimiz, sene içindeki zorunluluklardan uzaklaşıp daha serbest bir şekilde içini doldurabileceğimiz güzel bir zaman dilimi olarak görülmelidir.

       Saygıdeğer Velilerimiz;

       Karnedeki notlar çocuklarınızın sadece girdikleri sınavlardan aldıkları sonuçların göstergesidir. Çocuğunuzun tümden başarılı ya da başarısız olduğunun/olacağının bir göstergesi değildir. Bu nedenle karneye gerektiğinden fazla anlam yüklememelisiniz. Tatile başlarken öncelikle çocuğumuzla birlikte geçirilen seneyi genel hatlarıyla akademik ve sosyal açıdan değerlendirmemiz gerekir. Bu değerlendirme üzerinden, bir sonraki seneye dair hedeflerin belirlenmesiyle birlikte, tatil döneminde buna nasıl zemin hazırlanabileceği konuşulmalı ve planlanmalıdır. Yani, tatil dönemi için belirlenen hedefe uygun bir planlama ile çok verimli bir tatil geçirme şansı oluşturulmalıdır. Bu sayede; hem çocuğumuza uygulamalı bir örneklik teşkil etme hem de tatilini gerçekten verimli ve anlamlı geçirmesi için rehberlik etme gibi iki güzel sonuç elde edebilirsiniz.

        Karşılıklı anlaşarak sınırlar, kurallar belirlenmelidir. Örneğin, televizyon ve bilgisayar kullanımı gibi. Karşılıklı mutabakat sağlanmış bir karar olursa, bu sınırların belirlenmesi ve onlara uyulması süreci çatışmasız ve güzel geçecektir. Çocuklarımızın bu süreçte geçmiş bir zamanı objektif bir şekilde değerlendirme becerisi, hedef belirleme farkındalığı, planlama ve zaman yönetimi becerisi, kararlılık ve irade gücünü pekiştirme, aile ile ortak karar alabilme deneyimi kazanacaklarını unutmayalım. Çocuklarımızı; spor yapmak, dinlendirici sanatsal faaliyetlerde bulunmak, sevdikleri insanlarla birlikte eğlenceli vakit geçirmek, tabiatta gezinmek, sevdiği türden kitaplar okumak, beyni geliştiren zeka ve strateji oyunları oynamak gibi aktivitelere yönlendirebiliriz.

        Sevgili Öğrenciler;

        Yaz tatili dinlenmek, eğlenmek, güzel vakitler geçirmek için önemli fırsatlardır. Yaz tatili uzun soluklu tatil olduğu için bir takım planlamalar yapabilirsiniz. Okul döneminde, okumaya zaman bulamadığınız kitapları edinip okuyabilirsiniz, sinemaya, tiyatroya gidebilirsiniz. Fiziksel aktiviteler yapabileceğiniz fırsatlar varsa onları yapabilirsiniz. Yaz tatili tabi ki dinlenme için önemli bir zaman dilimidir. Fakat yaz tatili demek saatlerce TV izlemek, bilgisayar oyunları oynamak anlamına da gelmemelidir. Tatil boyunca TV ve bilgisayar oyunları için zaman ayrılabilir fakat kesinlikle bunun bir sınırı olmalı ve bu sınırı anne, baba ve çocuklar birlikte planlamalıdır. Ailece gezi planları yapıp ülkemizin farklı köşelerini görebilirsiniz. Arkadaş gruplarınızla bir araya gelip oyunlar oynayabilir, kültürel ve sportif etkinlikler yapabilirsiniz. Ayrıca tatilinizin belli bir dönemini de eksik olduğunuz konular ve derslerle ilgili kendinizi yeni döneme hazırlayabilirsiniz.

        Bu duygu ve temennilerle, eğitim süreçlerinin tüm aşamalarında bizlerden desteklerini esirgemeyerek moral ve motivasyonumuzu artıran Sayın Milli Eğitim Bakanımıza, Sayın Valimize, Sayın Milletvekillerimize, destekleri için ilimizin kurum ve kuruluşlarına, çocuklarımızı Türkiye Yüzyılı’na hazırlama yolunda fedakarca emek sarf eden yönetici ve öğretmen arkadaşlarımız ile tüm personelimize ve Nevşehirimizin saygıdeğer halkına teşekkür eder, sağlık ve esenlik içerisinde bir yaz tatili dileğiyle saygılar sunarım.