Artık Kamuoyunda son zamanlarda sıkça paylaşılan Sokak hayvanları özellikle de sokak Köpekleri Nevşehir'de sorun olmaktan çıktı.

İlk defa Nevşehir Belediyesi öncülüğünde 2019 yılının Ekim ayında yaptırılan Hayvan Kasabası düzenlenen törenle hizmete açılmıştı. 

Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi arkasındaki Katı Atık Tesisi yanında, yaklaşık 42 bin metre karelik bir alanda bulunan Hayvan Kasabasının hizmete açılışı Nevşehir'de sokak hayvanları sorununu ortadan kaldırdı. Rasim ARI'nin ilk göreve geldiği yılda, açılışında (Törendeki konuşmasını hatırlayanlar bilir ki)  Nevşehir Belediye Başkan Yardımcısı İbrahim Yüzer, 'Nevşehir Belediye Başkanımız Rasim Arı’nın seçimlerden önce açıkladığı 50 dev projeden biri olan ‘Hayvan Kasabası’ ile ilgili proje Hayvan kasabasının yapımının kısa sürede tamamlandığını belirtmişti.

Yaklaşık 42 bin metre kare alanda kurulan Hayvan Kasabasının,  18 bin metre kare uygulama alanına sahip ve içerisinde;  kedi ve köpek pansiyonu, tedavi binası, hasta bakım servisi, hayvan hastanesi, eczane,  karantina binası, ameliyathane, otopark, morg, ilk kabul binası, idari bina, sosyal tesis, poliklinik, kedi-köpek evleri ve serbest gezi alanlarının yer alıyor.

Nevşehir Belediye Başkanı Rasim Arı’da kasabanın, birçok yönüyle Türkiye’de bir ilk olma özelliği taşıdığını vurgulayarak, “Tesisimize getirilecek sokak hayvanlarına öncelikle ilk kabul noktasında tarama yapacağız. Sonrasında hasta olanlar ve bakıma ihtiyaç duyulan hayvanları ayıracağız. Serbest gezi alanlarının da yer alacağı tesisimizde yavrulu hayvanları ayrı bir bölümde tutacak ve diğer büyük hayvanların arasında ezilmelerinin önüne geçeceğiz. Aynı zamanda, sokak hayvanlarının sahiplendirilmesi için de vatandaşlarımıza bilinçlendirme eğitimleri vereceğiz. Nevşehir sınırları içerisindeki bütün hayvanlarımızın şefkatli bir ortamda bakımını yapacağız. Türkiye’nin en modern hayvan bakım ve rehabilitasyon merkezlerinden birine sahip olmanın memnuniyetini yaşıyorum. Sokak hayvanlarımızın daha vicdani ve daha korunaklı bir ortamda yaşamalarına imkan sağlayacak Hayvan Kasabamızın, Nevşehir’imiz için hayırlı olmasını diliyorum. “ demişti. Sokak hayvanlarına yönelik daha modern ve konforlu şartlarda hizmet sağlamak amacıyla kurulan tesisin sokak hayvanlarına yönelik Türkiye'nin en büyük tesislerinden biri olduğunu belirten Arı, Hayvan Kasabasında sokak hayvanlarına yönelik bakım, tedavi ve eğitim hizmetlerinin çok daha modern şartlarda yapılacağını söyledi. 5 yıldızlı modern tesisin, sokak hayvanlarının barınma, rehabilitasyon ve tedavi merkezi olacağını ve bu konuda Nevşehir’de önemli bir eksikliği gidereceğini ifa eden Arı, “Kısırlaştırma binası, kedi ve köpek pansiyonu, tedavi binası, hasta bakım servisi, karantina binası, morg, ilk kabul, idari bina, sosyal tesis, ameliyathane, poliklinik, kedi evleri ve serbest gezi alanlarının bulunduğu kompleks bir çok yönüyle Türkiye’de bir ilk olma özelliği taşıyacak. Burada sokak hayvanlarımızın bakımı, tedavisi ve her türlü tıbbi müdahalesi yapılacak. Onlar için çok daha güzel şartlarda yaşam alanları oluşturduk. Nevşehir’e yakışır bir tesise daha kavuştuk" dedi.

İşte daha önce yapılan bu tesisin sayesinde Türkiye'de tartışılan sokak hayvanları meselesi Nevşehir'de sorun olmaktan çıktı. Böyle tesislerin sokak hayvanlarının barınma, rehabilitasyon ve tedavilerinin yapılması anlamında önemli bir yerinin olması anlamında diğer belediyelere örnek olmasını diliyoruz.