NEVÜ Rektörü Aktekin YKS’ye Girecek Adaylara Başarılar Diledi


Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi (NEVÜ) Rektörü ve ÖSYM İl Koordinatörü Prof. Dr. Semih Aktekin, Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) dolayısıyla bir mesaj yayınlayarak sınavlara girecek tüm adaylara başarılar diledi. 8-9  Haziran 2024 tarihlerinde ÖSYM tarafından düzenlenen YKS’ye girecek adaylara başarılar dileyen NEVÜ Rektörü Prof. Dr. Semih Aktekin, aynı zamanda adaylara üniversite tercihlerinde Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi’ni  tercih etmeleri çağrısında bulundu.

Rektör Aktekin, “Sevgili öğrenciler,  ilk ve orta öğrenim aşamalarını tamamlayarak Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS)’ye girmeye hak kazandığınız bu süreçte öncelikle sizleri kutluyor, hepinize başarılar diliyorum. Hayatınızın en önemli dönüm noktalarından birine ulaşmış olduğunuz bu süreçte; üniversite tercihlerinin ne kadar önemli olduğunun bilinci ile hareket edeceğinize inanıyorum.

Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi, Kapadokya’nın doğal oluşumunu andıran özgün mimarisi ile uluslararası standartlardaki gelişmiş akademik ve fiziki alt yapısı, geniş ölçekli bölüm ve programları ile ülkemizin seçkin üniversitelerinden biridir.  Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi’ni kazanan öğrencilerimiz; istedikleri alanlarda uzmanlaşarak meslek sahibi olurlarken aynı zamanda bilimsel, sosyal, kültürel ve sportif etkinliklerle kendilerini geliştirme yönünde çok geniş imkanlara sahip olacaklardır” dedi.

 “Güvenli ve Huzurlu Bir Üniversite ve Şehir Sizleri Bekliyor”

Türkiye’nin en önemli turizm merkezleri arasında bulunan Kapadokya’nın eşsiz tarihi ve doğal güzellikleri arasında eğitim-öğretim veren NEVÜ ve Nevşehir’in huzurlu ve güvenli bir ortam sunduğunu ifade eden NEVÜ Rektörü Prof. Dr. Semih Aktekin, “Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi, güçlü akademik kadrosu, merkez ve ilçe kampüsleriyle toplam 8 kampüste 10 Fakülte, 9 Meslek Yüksekokulu, 4 Enstitü, 1 Yüksekokul, 19 Araştırma merkezi ve yaklaşık 25 bin öğrencisi ile akademik faaliyetlerini gerçekleştirmektedir. Öğrenci merkezli eğitim-öğretim sistemini benimseyen üniversitemiz uluslararası standartlardaki gelişmiş akademik ve fiziki alt yapısı, sosyal, kültürel ve sportif imkanlarının yanı sıra huzurlu ve güvenli bir şehirde bulunmaktadır. Bizi tercih eden öğrencilerimiz, üniversitemizde alacakları eğitimleri ile birlikte dünyanın ve ülkemizin en önemli turizm merkezleri arasında bulunan ve değişik medeniyetlere ev sahipliği yapmış tarihi, kültürel ve doğal güzelliklere sahip Kapadokya’da kendilerini sosyo-kültürel anlamda da geliştirme fırsatları bulacaklardır.

Donanımlı Derslikler

Üniversitemizde gerek derslikler gerekse diğer akademik ve idari bina ve ofisler oldukça ferah ve teknolojik donanıma sahiptir.

Uluslararası Standartlarda Kültür ve Kongre Merkezi

18.250 metre kare alana sahip olan Vali Şinasi Kuş Kültür ve Kongre Merkezi uluslararası standartlara sahiptir. Birçok uluslararası etkinliğe ev sahipliği yapmaktadır. 

Uluslararası Standartlarda Kapalı Spor Merkezi

1500 kişilik seyirci kapasitesine sahip çok amaçlı spor salonu, 60 m. boyunda, 38 m. eninde, antrenman salonları ile birlikte toplam 2500 m2 ye sahiptir. Saha ayrım perdeleri ile ayrılmış 3 adet basketbol sahası büyüklüğünde oyun alanı mevcuttur. Ayrıca Fitnees Salonu, Saunave Fin Hamamı, Açık Alan Voleybol ve Basketbol Sahaları, Tenis Kortları, Sguash Salonu, step-Aerobik ve Plates Salonu, Yapay Tırmanma Duvarı, Kafeterya imkanlarına sahiptir.

Geniş Kapsamlı Kütüphane İmkanı

10.000 metrekare kapalı alanda aynı anda 1253 kişinin oturarak çalışma imkanı bulduğu Üniversitemiz Hoca Ahmed Yesevi Kütüphanesinde toplam ‪100.000‬'e yakın basılı, ‪6.000.000‬'dan fazla elektronik kaynak ile hizmet verilmektedir. Kayıtların tümü  çevrimiçi katalogta taranır durumdadır.

Diploma Eki ve AKTS

Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi, Avrupa Komisyonu tarafından gerekli şartları taşıyan üniversitelere verilen “Diploma Eki” ve “AKTS” etiketlerine sahip bir üniversitedir.

Erasmus ve Mevlana Değişim Programları

Erasmus ve Mevlana Değişim Programları ile yurtiçi ve yurt dışında birçok üniversite ile ortak çalışmalarımız mevcuttur. Dünyada 70’in üzerinde üniversite ile anlaşmalarımız bulunmaktadır. Yurt dışındaki üniversiteler ile gerçekleştirdiğimiz ikili iş birliği anlaşmaları, öğretim üyesi ve öğrenci değişim programlarının yanı sıra ortak gerçekleştirdiğimiz bilimsel proje ve programlar sayesinde küresel çapta bir üniversite konumuna yükselmiş durumdayız.

ATBİN Binicilik Merkezi

ATBİN Binicilik Merkezi özellikle sporda yönetim bilimleri, sporda psiko-sosyal alanlar, antrenman ve hareket bilimleri, spor hekimliği, ortopedi ve travmatoloji ile sporcu sağlığı konularında eğitsel ve tedavi edici düzeyde sporcuların sağlık sorunları hakkında bilgilendirilmesini sağlamaktır.

BTUAM-Laboratuvar

Bilim ve Teknoloji Uygulama ve Araştırma Merkezi (BTUAM) bünyesindeki büyük laboratuvar bilimsel bilgi potansiyelinin, inovatif ve sürdürülebilir teknolojik ürünlere dönüştürülmesi amacıyla uygun bir ortam oluşturma ve üniversite-sanayi işbirliği kapsamındaki analiz taleplerini de karşılama kapasitesindedir.

TAFANA Sosyal Tesisleri

11.000 metre kare alana sahip olan tesislerimiz yemekhane, kafeterya ve diğer sosyal etkinliklere ev sahipliği yapmaktadır.

Yaşam Merkezi

11275 metre kare alana sahip olan Sezai Karakoç Yaşam Merkezi tesislerimiz, içerisinde çeşitli hizmet ofislerinin yanı sıra bir çok sosyal faaliyet imkanlarına sahiptir” şeklinde açıklamalarda bulunan NEVÜ Rektörü Prof. Dr. Semih Aktekin,  mesajını; “Sevgili Öğrenciler, bu açıklamamızda ifade edilenlerin dışında daha bir çok imkana sahip olan ve Kapadokya bölgesinin merkezinde yer alan Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesini tercih etmenizi temenni ederek; en iyi dileklerimi sunuyorum” diye tamamladı.