NEVÜ’de ‪2023-2024‬ Akademik Yılı Mezuniyeti Büyük Bir Coşkuyla Kutlandı


Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi (NEVÜ)’de ‘‪2023-2024‬ Akademik Yılı’ genel mezuniyet töreni düzenlendi. 2033’ü lisans ve 1745’i de ön lisans olmak üzere toplam 3778 öğrenci mezuniyet sevincini aileleriyle birlikte yaşadı.

NEVÜ Spor Merkezi’nde düzenlenen mezuniyet törenine; Nevşehir Valisi Ali Fidan, NEVÜ Rektörü Prof. Dr. Semih Aktekin, NEVÜ Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Özlem Fındık, Prof. Dr. Şahlan Öztürk ve Prof. Dr. Mutluhan Akın, Rektör Danışmanı Prof. Dr. Seydi Battal Gazi Karakoç, Nevşehir İl Jandarma Komutanı Kıdemli Albay Bahittin Murat Yakın, Nevşehir İl Emniyet Müdürü Ali Loğoğlu, Nevşehir İl Milli Eğitim Müdürü Yusuf Yazıcı, protokol üyeleri, Nevşehir İli Kalkınma ve Üniversite Yaptırma Yaşatma Vakfı yönetim kurulu üyeleri, ilçe kaymakamları, protokol üyeleri, ilçe ve belde belediye başkanları, hayırseverler, akademik ve idari personel, öğrenciler, aileleri ve davetliler katıldı.

Mezun Olan Arkadaşları Adına Duygu ve Düşüncelerini Paylaştı

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından program, ‪2023-2024‬ eğitim-öğretim yılında NEVÜ’den birincilikle mezun olan Fen Edebiyat Fakültesi Doğu Dilleri ve Edebiyatları Bölüm öğrencisi Nafisa Burkhonova'nın mezun olan tüm arkadaşları adına heyecan ve mutluluğunu katılımcılarla paylaşmasıyla başladı. Nafisa Burkhonova konuşmasından sonra tüm arkadaşları adına mezuniyet ve yaş kütüğüne mezuniyet plakasını çaktı.

Aktekin; Üniversitemizi Devletimizin Desteği Ve Milletimizin Katkısıyla Çok Daha İleri Noktalara Taşıyacağız

Açılışta konuşan ve üniversitelerin sahip oldukları nitelikli akademik kadrolarıyla ülke ve bulundukları bölgelerin kalkınmasında söz sahibi olan ve üst düzey eğitim veren yükseköğretim kurumları olduğuna değinen Rektör Aktekin NEVÜ’nün de bu anlamda bulunduğu bölge ve şehrin her alanda kalkınmasında önemli roller üstlendiğini söyledi.  

NEVÜ’nün gerek devletin gerekse hayırseverlerin verdiği güçlü destekler ile fiziki yapılanmasını birçok muadil üniversiten çok daha ileri bir düzeye taşıdığına vurgu yapan Aktekin, “Bizden önce görev yapmış ve üniversitemizin gelişimine katkıda bulunmuş üniversitemizin ve şehrimizin bugüne kadar ki tüm yöneticilerine, siyasilerine, akademik ve idari personelimize, tüm hayırseverlerimize, kurum ve kuruluşlarımıza bir kez daha teşekkür ederken, bundan sonra da üniversitemizi devletimizin desteği ve milletimizin katkısıyla inşallah çok daha ileri noktalara taşıyacağız.

Adını milletimizin kültür değerleri arasında seçkin bir yeri olan ve öğretileriyle insanlığa yol gösteren büyük düşünce insanı Hünkâr Hacı Bektaş Veli’den alan üniversitemiz; Hoca Ahmet Yesevi, Hacı Bektaş Veli, Yunus Emre, Mevlana ve Mehmet Akif Ersoy gibi bu toprakların düşünce ve gönül insanlarının dünya görüşlerini şiar edinmiştir. Hünkar Hacı Bektaş’ın  “Ara, bul” ,“Bir olalım, iri olalım, diri olalım”, “Eline, diline, beline sahip ol”, “İlimden gidilmeyen yolun sonu karanlıktır” gibi akıl ve gönül penceresinden süzülen özlü sözleri bugün de tüm insanlığı olduğu gibi bizleri de aydınlatmaya devam etmektedir” diye konuştu.  

Akademik Kadromuzu Nitelik ve Nicelik Açısından Güçlendiriyoruz

Gelişmiş fiziki alt yapısı bulunan NEVÜ’yü yeni açılan ve açılması planlanan bölüm ve programların yanı sıra  akademik kadro olarak da nitel ve nicel açıdan güçlendirmeye önem verdiklerini söyleyen Aktekin, “Göreve başladığımız 2020 yılı Mart ayından bugüne; 55 profesör, 92 doçent, 155 doktor öğretim üyesi, 61 öğretim görevlisi ve 53 araştırma görevlisi olmak üzere kendi alanında donanımlı toplam 416 akademik personelin atamasını yaparak, onları NEVÜ ailesine kazandırmış olmanın mutluluğunu yaşıyoruz” dedi.

Modern Diş Hekimliği Fakültesi ve Uygulama Hastanesini şehrimize ve üniversitemize kazandırıyoruz

Belirlenen stratejik hedefler doğrultusunda modern Diş Hekimliği Fakültesi ve Uygulama Hastanesinin üniversiteye ve şehre kazandırdıklarını söyleyen Rektör Aktekin, Diş Hekimliği Fakültesi ve Uygulama Hastanesinin inşaatının hızla yükseldiğini ve projenin tamamlandığında içerisinde 89 diş ünitesi,  8 yatak kapasitesi,  8 Anabilim Dalı Başkanlığı, nöbet polikliniği, lokal ameliyathane ve yataklı servis ile gün içerisinde 500 hastaya alanında uzman bir ekiple kalite düzeyi yüksek ağız ve diş sağlığı hizmeti verileceğini kaydetti. 

28 ünitlik NEVÜ Ağız ve Diş Sağlığı Uygulama ve Araştırma Merkezinde de eğitim ve hasta bakım hizmetlerini başarıyla sürdürüldüğünü ifade eden Rektör Aktekin “Bu anlamda, başta Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan olmak üzere, Cumhurbaşkanlığı Strateji ve Bütçe Başkanlığı ve Yükseköğretim Kurulu (YÖK) Başkanlığımıza, kuruluşundan itibaren üniversitemize olan tüm destekleri yanında Diş Fakültesi Uygulama Hastanemiz ve İhtisaslaşma Stratejisi ve Yol Haritası’nda yer alan projelerle ilgili kadro ve bütçe desteklerinden dolayı da ayrıca şükranlarımı sunuyorum” diye konuştu.

Konuşmasının sonunda mezun olan öğrencilere ve ailelerine hitabında kendilerine emanet edilen gençleri sahiplenerek en iyi şekilde eğitimlerini almaları, topluma, ülkelerine ve tüm insanlığa yararlı birer birey olmaları için büyük bir özveriyle çalıştıklarını belirten Rektör Aktekin “Yunus Emre’nin ‘ İlim İlim Bilmektir, İlim Kendin Bilmektir, Sen Kendini Bilmezsen Ya bu Nice Okumaktır ‘ dizeleri hayatta her daim rehberiniz olsun. Diplomalarınızın göstergeleri olan mesleki beceriler yanında hayatınız boyunca İnsan haklarına saygı, adalet, doğruluk, kul hakkı yememe, harama el uzatmama, eline beline diline sahip olma ve vatan ve millet sevgisi temel prensipleriniz ve yol gösterici ilkeleriniz ve sadece bu prensiplere değer veren insanlarla dost olun. Siz sevgili öğrencilerime hayatınızın bu yeni yolculuğunda en kalbi duygularımla üstün başarılar, sağlık ve mutluluk diliyorum” dedi.

Vali Fidan; Kendi geleceğinizi başarıyla inşa ederken, aynı zamanda ülkemizin geleceğini de inşa edeceksiniz

Öğrencilerin ve ailelerin mutluluk ile heyecanlarını paylaştıkları belirten Vali Ali Fidan üniversitelerin verdiği eğitimle gençleri bilgi, beceri ve yeteneklerle donatırken, aynı zamanda doğru ve faydalı bilgiye ulaşmalarının yollarını da öğreten eğitim kurumları olduğu söyledi.

Vali Fidan “Üniversiteden aldığınız diploma sizlere verilmiş kıymetli bir anahtardır. Hayatta başarılı olmak içinde yeniliklere açık olmanız, kendinizi sürekli geliştirmeniz, merakınızı, öğrenme isteğinizi, yeni şeyler keşfetme, yeni beceriler kazanma arzunuzu kaybetmemeniz büyük önem taşımaktadır.

Bundan sonra kendi geleceğinizi başarıyla inşa ederken, aynı zamanda ülkemizin geleceğini de inşa edecek, Türkiye Cumhuriyeti’nin ikinci asrında daha yüksek hedeflere, daha güçlü yarınlara taşıyacaksınız.

Bu duygu ve düşüncülerle mezuniyetlerinizin sizler için, aileleriniz için, üniversitemiz ve ülkemiz için hayırlı olmasını temenni ediyorum. Ailelerinizle, sevdiklerinizle birlikte mutlu, başarılı ve sağlıklı ömürler diliyorum” diye konuştu.

Dereceyle Mezun Olan Öğrencilere Ödül ve Başarı Belgeleri Verildi

Nevşehir Valisi Ali Fidan ve Rektör Prof. Dr. Semih Aktekin konuşmalarının ardından NEVÜ lisans programları birincisi Fen Edebiyat Fakültesi öğrencisi Nafisa Burkhonova, lisans programları ikincisi Fen Edebiyat Fakültesi öğrencisi Su Sağduyu ile lisans programları üçüncüsü İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi öğrencisi Somaya Dorany’ı tebrik ederek kendilerine ödül ve başarı belgelerini verdi.

NEVÜ ön lisans programları birincisi Ürgüp Sebahat ve Erol Toksöz Turizm Meslek Yüksekokulu öğrencisi Seda Bahçeci, ön lisans programları ikincisi Kozaklı Meslek Yüksekokulu öğrencisi Erkan Ünel ve ön lisans program üçüncüsü Gülşehir Sosyal Bilimler Meslek Yüksekokulu Furkan Şahin’e ödül ve başarı belgelerini ise  Rektör Prof. Dr. Semih Aktekin verdi.

Ayrıca Eğitim Fakültesi, Fen Edebiyat Fakültesi, Güzel Sanatlar Fakültesi,  İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi, İlahiyat Fakültesi,  Mühendislik-Mimarlık Fakültesi, Semra ve Vefa Küçük Sağlık Bilimleri Fakültesi, Spor Bilimleri Fakültesi,  Turizm Fakültesi, Acıgöl Teknik Bilimler Meslek Yüksekokulu, Avanos Güzel Sanatlar Meslek Yüksekokulu, Gülşehir Sosyal Bilimler Meslek Yüksekokulu, Hacıbektaş Teknik Bilimler Meslek Yüksekokulu, Kozaklı Meslek Yüksekokulu, Meslek Yüksekokulu, Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu,  Ürgüp Sebahat ve Erol Toksöz Meslek Yüksekokulu ile Derinkuyu Emineana ve Yaşar Ertaş Tarım ve Hayvancılık Meslek Yüksekokulu’ndan dereceyle mezun olan öğrencilere hediye ve başarı belgeleri ise NEVÜ Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Özlem Fındık, Prof. Dr. Şahlan Öztürk ve Prof. Dr. Mutluhan Akın, Rektör Danışmanı Prof. Dr. Seydi Battal Gazi Karakoç, Fakülte Dekanları ve MYO Müdürleri tarafından verildi.

Heyecan ve Mutluluklarını Keplerini Havaya Atarak Taçlandırdılar

Mezuniyet töreni öğrencilerin ailelerinin ve tüm katılımcıların alkışları eşliğinde keplerini hep birlikte havaya atmaları ve çalan müzik eşliğinde eylenmeleriyle sona erdi.