Nevşehir Haber

NEVÜ’den Nevşehir İli Neolitik Çağ Yüzey Araştırmaları Projesi başladı

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
NEVÜ’den Nevşehir İli Neolitik Çağ Yüzey Araştırmaları Projesi başladı
126
13 Temmuz 2020 - 10:20
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

NEVÜ’den Nevşehir İli Neolitik Çağ Yüzey Araştırmaları Projesi başladı

Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi (NEVÜ) Arkeoloji Bölümü tarafından yürütülen Nevşehir’de “Neotilik Çağ Yüzey Araştırmaları (NENESU) Projesi” çalışmalarına yeniden başlanıldı.

NEVÜ Fen Edebiyat Fakültesi Arkeoloji Bölümü öğretim üyelerinden Dr. Öğr. Üyesi Fevzi Volkan Güngördü başkanlığında ve Araş. Gör. Burcu Derin Tüysüz’ün başkan yardımcılığında bölüm lisans öğrencilerinin katılımıyla 2019 yılında başlatılan “Nevşehir İli Neolitik Çağ Yüzey Araştırmaları (NENESU) Projesi”ne, pandemide normalleşme sürecine girilmesiyle birlikte yeniden start verildi. NEVÜ Eğitim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ali Meydan’ın da araştırma üyesi olarak çalışmalara destek verdiği araştırmalar kapsamında, Nevşehir İlinin en erken yerleşimcilerinin öyküsü tekrar gün yüzüne çıkarılıyor.

Nevşehir İli Neolitik Çağ Yüzey Araştırmaları hakkında bilgi veren Dr. Öğr. Üyesi Fevzi Volkan Güngördü, “Neolitik Çağ, dünya üzerinde ilk kez sürekli yerleşimler olarak tanımlayabileceğimiz köylerin kurulduğu, tarım ve hayvancılığın temel besin elde etme stratejisi olarak benimsendiği en erken zaman dilimi olarak karşımıza çıkmakta. Ülkemizde de bu çağa ait bilinen merkezler arasında Aksaray Aşıklı Höyük, Şanlıurfa Göbekli Tepe ve Konya Çatalhöyük yer almakta.

Nevşehir İlinin tarih öncesi dönemlere dayanan en erken sakinleri üzerine yapılan bilimsel çalışmalar da 1960 ve 1990’larda gerçekleştirilen yüzey araştırmalarına dayanmakta. Bölgesel ölçekte yapılan çalışmalar, özellikle Nevşehir İli ve İlçelerinin tümü göz önünde bulundurulduğunda, güncel araştırmaların gerekliliğini açıkça ortaya koymakta. Biz de NEVÜ Arkeoloji Bölümü olarak insanlık tarihinin temel basamaklarından biri olarak tanımlayabileceğimiz Neolitik Çağ kapsamında, Nevşehir İlinin en erken yerleşimcilerinin öyküsünün tekrar gün yüzüne çıkarmak için 2019 yılında başladığımız ve pandemi süreci ara verdiğimiz çalışmalarımıza yeniden başladık” dedi.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
REKLAM ALANI

(336x280px)

Anasayfa Sağ Bloka Esnek veya Sabit ölçülerde SINIRSIZ reklam alanını şablon olarak ekleyebilirsiniz. Şuan örnek olarak sadece 2 reklam kullanıldı.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.