Nevşehir Haber

TÜRK EĞİTİM-SEN SARIKAMIŞ’TAN ŞEHİT ANILARI ADLI KONFERANS DÜZENLEDİ

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
TÜRK EĞİTİM-SEN SARIKAMIŞ’TAN ŞEHİT ANILARI ADLI KONFERANS DÜZENLEDİ
151
31 Aralık 2019 - 7:29
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Türk Eğitim Sen Nevşehir Şubesi tarafından Ticaret Borsası Konferans salonunda Atatürk Üniversitesi Dr. Öğrt. Üyesi Gürsoy Solmaz’ın konuşmacı olduğu Sarıkamış’tan Şehit Anıları adlı konferans tertip edildi.

Konferansa MHP İl Başkanı İlhan Kaya, Merkez İlçe Başkanı Gökhan Göğdemir, İl Encümen Üyesi Haydar Çiftçi, Ülkü Ocakları Eğitim ve Kültür Vakfı Başkanı Ali Türker, Türkiye Kamu-Sen İl Temsilcisi Turgay Çetin, Türk Büro-Sen İl Temsilcisi Ercüment Tunç, Türk Büro-Sen İl Temsilcisi Mehmet Burunkaya, Türk Diyanet Vakıf Sen İl Temsilcisi Kadir Gök, Türkav İl Başkanı Agah Bahadır Ceylan, Eğitim çalışanları, Öğretmenler, Üniversite personelleri, Akademisyen ve gençlerden oluşan geniş bir dinleyeci kitlesi yoğun ilgi gösterdi. Programın sunum konuşmasını TES. Nevşehir Kadın Komisyon Başkanı Ayşegül Baki yaptı. Saygı duruşu ve İstiklal Marşından sonra Türk Diyanet Vakıf Sen temsilcisi Kadir Gök Kuran-ı Kerim tilaveti ve şehitlerimize dua ederek rahmet diledi.

Türk Eğitim Sen Nevşehir Şube Başkanı Tayfur Urgenç açılış ve selamlama konuşmasında katılımcılara programa gösterdikleri ilgiden dolayı teşekkür ederek, bugün burada bir tarihi süreci yargılamayacağız. Yaşananlardan ders çıkartarak ülkümüzü yenileyeceğiz. Bugün atlarımız han’da bekleyecek, ok ve yay duvarda asılı kalacak, zaman zaman anlatılan tarihi hadiselerde canımız acıyacak, yüreğimiz yanacak gözyaşlarımıza hakim olamayacağız. Şair diyorya “Eş hele yerleri örten o karları ot değil onlar dedenin saçları” dizelerindeki duyguyu yaşayacağız. Haykıracağız; “Sen hayaller kurmaya devam et Enver. biz yeniden ölürüz Sarıkamış dağlarında” dizelerinde belirtilen ülküye aynı inanç ve kararlılıkla sahip çıkacağız. Bugün bazı gruplar Enver Paşa’yı tartışmaya açarak dün yaşananları bugünkü bilgi ve teknolojik gelişmelerle yargılamaya çalışmaktadırlar. Tarihe nereden bakacağız. Enver Paşa 1. Dünya savaşında kazandığımız üç cepheninde başkomutan vekilidir. Kafkas İslam Ordusunun Bakü zaferi, Kutül Amera Zaferi ve Çanakkale Zaferinde Osmanlı Devletinin Harbiye Nazırıdır. Hürriyet Kahramanı, Edirne Fatihi, Türkistan özgürlük mücadelesinin korbaşısı Şehit İsmail Enverdir. Ömrünü vatanının kaderine, Türkistan Ülkü’süne adamış Yalınkılıç ENVER, Şehit olmadan 10 gün önce zevcesi Naciye hanıma yazdığı mektupta , ‘Karaağaca çakımla ismini yazdım.’ dizelerini savaşın soğuk ikliminde yazacak kadar duygusal, sevdiğine yabani çiçeklerden ve kara ağaçtan bir dal göndererek veda eden yiğit Enver’i ve Sarıkamış’ı hissedeceğiz yüreklerimizde! Dedi.

Atatürk Üniversitesi Dr. Öğretim Üyesi Gürsoy Solmaz yaptığı konuşmada, ben Sarıkamışlıyım, babam Sarıkamış’ta öğretmenlik yaptı. Bende Sarıkamışta öğretmenlik yaptım. Bu coğrafyayı adım adım gezerek sözlü tarih çalışması yaptım ve bunları kaleme aldım. Ben sizlere savaşın tarihini değil orada hem Sarıkamış savaşına katılmış olanların savaş hikayelerini, şehit anılarını hemde Ermenilerin bölge halkına yaptığı zulümleri kanıtları ile paylaşacağım. Orada kaç kişinin şehit olduğunun çok fazla bir önemi yok. Şehitlerimiz olmuştur. Doğrudur. Ben şehit tartışmasına girmeyeceğim. Sonuçta, Sarıkamış, Kars, Erzurum bizim olmuştur. Orada çalışmalar yapmalıyız. Çanakkale’de kazandığımız savaştaki kahramalık hikayelerinin aynıları Sarıkamış’ta da yaşanmıştır. Bunları derleyip gelecek kuşaklara aktarmak biz akademisyenlerin temel görevi olmalıdır. Orada bakımsız şehit mezarlarımız var. Yerleri tespit edilmemiş mezarlarımız var. Buraları tespit etmek ve anıtlar inşa etmek için çalışmalar yapmalıyız. Sarıkamış’ın son kuşağı da ölüme gidiyor. Orada bir tarih ölüyor. Bu tarih bizim kaleme dökülmemiş tarihimizdir. Hepimize çok büyük işler düşmektedir. Diyerek kendisinin yaptığı sözlü tarih çalışmalarından derlediği anıları dinleyeciler ile paylaştı. Zaman zaman kahramalık hikayelerini paylaştı zaman zamanda dinleyicileri gözyaşlarına boğdu.

Program sonunda günün anısına il encümen üyesi Haydar Çiftçi, Türk Eğitim Sen adına Dr. Öğrt. Üyesi Gürsoy Solmaz hocaya Tonyukuk anıtının maketini hediye etti. Türk Haber Sen İl temsilcisi Ercüment Tunç’da Dr. Gürsoy Solmaz’a Türk Eğitim Sen adına Teşekkür Belgesi takdim etti. Programın düzenlenmesinde emeğini esirgemeyen İsmail Kartal hocayada Dr. Gürsoy Solmaz hoca Teşekkür Belgesi takdim etti.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
REKLAM ALANI

(336x280px)

Anasayfa Sağ Bloka Esnek veya Sabit ölçülerde SINIRSIZ reklam alanını şablon olarak ekleyebilirsiniz. Şuan örnek olarak sadece 2 reklam kullanıldı.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.